Drzewo śmierci i życia jako metafora ludzkiej wolności...



 
Drzewo - to element łączący ze sobą dwa dramaty. Dramat grzechu pierworodnego i dramat jego odkupienia. W obu dramatach drzewo odgrywa zasadniczą rolę.

Biblijne opowiadanie o zerwaniu owocu z drzewa zakazanego rozpoczyna historię ludzkości i dalszych planów Boga wobec nas. W tych planach, według zapowiedzi Boga, ważną rolę ma odegrać potomek Ewy, który zmiażdży głowę węża, ale również – jak na to wskazują późniejsze księgi Starego Testamentu – ważną rolę odegra drzewo, które odtąd będziemy zwać „drzewem życia”.

Drzewo, które sprowadza śmierć na człowieka i drzewo, które przywraca życie, tak naprawdę jest metaforą naszej wolności, której decyzje albo sprowadzają na nas Śmierć albo Życie.

Jednak już w średniowiecznej mistyce, rozwinęło się przedstawienie samego Drzewa Życia nazywanego z łaciny „Arbor vitae” lub „Lignum Vitae”. Drzewo Życia, to typ krucyfiksu mistycznego, czyli wyobrażenia ukształtowanego pod wpływem nurtu mistycznego w teologii, który w poruszający sposób przywołuje cierpienia zadane Chrystusowi podczas Pasji.

W interpretacji chrześcijańskiej drzewo, które przyczyniło się do upadku pierwszych rodziców stało się Drzewem Krzyża, które wyrosło na grobie Adama, na Golgocie i przez śmierć Chrystusa i Jego zwycięstwo nad śmiercią, na nowo ożyło. Odtąd stało się wiecznie zielonym Drzewem Życia, które otwiera człowiekowi drogę do Nieba.

Ponieważ we wrześniu przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego, stąd w naturalny sposób taka właśnie duchowa wędrówka, po ideach drzewa i krzyża, obficie ilustrowana dziełami sztuki europejskiej, ale i podparta zbiorami krakowskimi, jawi się przed nami jako fascynująca przygoda do której zapraszamy. A przewodnikiem po niej, jak dotychczas, będzie  o. EUGENIUSZ GRZYWACZ SP.
 
W części muzycznej usłyszymy Marię Klich i Justynę Grabowską, które z wykorzystaniem takich instrumentów jak lira korbowa, psalterium i portatyw przybliżą nam ideę Statery, średniowiecznej równowagi, gdzie modlitwa, wędrówka i miłość przenikają się wzajemnie i prowadzą ku Temu, od Którego wszystko pochodzi i do Którego wszystko zmierza...  
 
Miejsce wydarzenia: kościół Przemienienia Pańskiego, Pijarska 2, Kraków
Termin: niedziela, 15 września br., g. 16.00
Wstęp wolny
 
Serdecznie zapraszam!