Zapraszamy na pielgrzymkę dla małżeństw i rodzin do Markowej oraz Kalwarii Pacławskiej.


10 września w Markowej odbędzie się beatyfikacja Rodziny Ulmów, z tej okazji zapraszamy na pielgrzymkę dla małżeństw i rodzin do Markowej miejsca beatyfikacji rodziny Ulmów oraz sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej

Ramowy plan pielgrzymki

Zbiórka 30 września o 6.45 pod kościołem ul. Dzielskiego 1

• Przyjazd do Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej-zwiedzanie

• Przejazd do Kalwarii Pacławskiej

• Eucharystia w intencji rodzin w sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej.

• Przejście Dróżkami Kalwaryjskimi (planowane nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji rodzin )

• Spacer po malowniczej okolicy do wieży widokowej oraz kaplicy MB Fatimskiej

• Planowy przyjazd do Krakowa ok 21.00


lub bezpośrednio u o. Bartłomieja

Warunkiem uczestnictwa zapisanie się przez formularz i  niezwłoczne uiszczenie opłaty w opisanej kopercie u o. Bartłomieja Koszyka w celu potwierdzenia udziału.

Opłata wynosi 100 zł, dzieci 90 zł (transport ok 600km+zwiedzanie+NNW) prowiant zabieramy we własnym zakresie. Przewidywany jest czas na posiłek. Plan może ulec zmianie. W razie wyczerpania miejsc, zostanie uruchomiona lista rezerwowa. Ze względów organizacyjnych i dużej frekwencji ilość miejsc dla zwiedzających muzeum może zostać ograniczona.


Uczestnik niepełnoletni (od 12 lat), który jedzie bez opieki rodziców/opiekuna prawnego, przynosi zgodę rodzica wraz z opłatą: ZGODA RODZICA/OPIEKUNA


O rodzinie Ulmów:

Józef i Wiktoria Ulmowie byli mieszkańcami czteroipółtysięcznej wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a dzisiejszym województwie podkarpackim.

Podczas okupacji niemieckiej, zapewne pod koniec 1942 r., mimo biedy i zagrożenia życia Ulmowie dali schronienie ośmiorgu Żydom: Saulowi Goldmanowi i jego czterem synom (w Łańcucie nazywano ich Szallami), a ponadto dwóm córkom oraz wnuczce Chaima Goldmana z Markowej – Lei (Layce) Didner z córką o nieznanym imieniu i Geni (Gołdzie) Grünfeld. O fakcie ukrywania Żydów przez rodzinę Ulmów doniósł Niemcom prawdopodobnie Włodzimierz Leś – granatowy policjant z Łańcuta. Rankiem 24 III 1944 r. przed ich dom przybyło pięciu niemieckich żandarmów oraz kilku granatowych policjantów. Dowodził nimi por. Eilert Dieken. Najpierw zamordowano Żydów, potem Józefa i Wiktorię (będącą w siódmym miesiącu ciąży). Następnie Dieken podjął decyzję o zabiciu dzieci.

Około dwudziestu ukrywanych w Markowej Żydów przeżyło.

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. w diecezji przemyskiej rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który obecnie toczy się w Watykanie.

(https://muzeumulmow.pl/pl/muzeum/historia-rodziny-ulmow/)