Synod Młodych w Warszawie – nasza relacja…

W dniach 1-3 maja br. delegacja młodzieży z naszej parafii wzięła udział w Prowincjalnym Synodzie Młodych w Warszawie. Jest to forma włączenie się młodzieży w obrady Synodu Biskupów, który odbędzie się w październiku w Rzymie. W pijarskiej parafii na Siekierkach, a później w ośrodku Księży Marianów w Sulejówku zgromadziło się prawie 100 przedstawicieli z 16 placówek pijarskich z Polski i Białorusi.
Celem Synodu Prowincjalnego było zebranie najważniejszych wniosków z prac Synodów Lokalnych oraz z ponad 400 odpowiedzi na internetową ankietę dotyczącą przeżywanie wiary przez osoby w wieku od 16-30 roku życia. Owoc dyskusji w grupach synodalnych nad wyzwaniami stojącymi przed młodzieżą i dorosłymi w Kościele zostaną przedstawione na synodzie Europejskim, który odbędzie się w lipcu br. w Salamance.
W czasie synodu codziennie spotykaliśmy się na wspólnej modlitwie oraz Eucharystii. Wymienialiśmy się doświadczeniami oraz trudnościami, które spotykają nas w życiu codziennym. Wraz z duszpasterzami szukaliśmy wspólnych dróg i rozwiązań. Szczególnie cennym dla nas momentem było spotkanie z bp. Markiem Solarczykiem odpowiedzialnym za duszpasterstwo młodzieży i powołań w Episkopacie Polski, który postawił nam trzy wyzwania:
– „ Nie bój się realizować marzeń.”
– „Bierz odpowiedzialność za decyzję, bądź gotowy na poświęcenie tej rzeczy, którą uznałeś za swoją.”
– „Zmieniaj świat wokół siebie.”
Hasłem Synodu jest: „Młodzież, wiara i powołanie”. Inspiracją do dobrego rozeznania powołania stały się świadectwa: Ani i Tomka, którzy dzielili się z nami tym, w jaki sposób przygotowywali się do małżeństwa  oraz o. Rafała Stenki pracującego w naszej parafii, który odpowiadał o swojej drodze do kapłaństwa.
Na środowych targach dobrych doświadczeń były przedstawione wybrane działania duszpasterskie. W ten sposób zdobyliśmy kilka pomysłów na przyszłość, np.: spotkanie dla dzieci wokół ewangelii niedzielnych pod hasłem: „Kredkami do nieba”. My przedstawiliśmy akcję „Sport dla tatów z dziećmi”.
Zwieńczeniem Synodu były słowa przesłania skierowanego wzajemnie do siebie przez młodzież, nauczycieli, rodziców i pijarów. Na koniec zawierzyliśmy owoc Synodu Maryi, Królowej Polski i Wychowawczyni Młodzieży, uczestnicząc w odpuście parafialnym w Sanktuarium na Siekierkach. Przesłania, fotorelację oraz  więcej informacji można znaleźć na http://pijarskisynod.pl/
Poniżej załączamy głosy uczestników:
Czas Synodu był dla mnie ogromnym umocnieniem. Możliwość rozmów i dzielenia się doświadczeniem z innymi na tematy, które nurtują bądź niepokoją w dzisiejszym Kościele otworzyły nowe patrzenie i pozwoliły na szukanie nowych rozwiązań. To niesamowite być wśród tylu młodych ludzi, którzy chcą wciąż zmieniać siebie i świat na lepsze. Wychodząc naprzeciw wyzwaniu jakie postawił młodzieży bp. Marek „Nie bój się realizować marzeń”, dziś z jeszcze większą motywacją chcę stawać się coraz lepszym człowiekiem, który będzie podążał za swoimi marzeniami.
Marzena
Na Synodzie bardzo inspirujące było dla mnie zobaczyć młodzież pełną zapału do pracy, zatroskania o swoją wiarę i wiarę swoich  rówieśników.  Umocniło mnie to w przekonaniu, że warto dla nich być i oddawać serce, pomimo tego,  że nie zawsze jest to łatwe.
o. 
Przemysław SP
Na zdjęciu, część naszej reprezentacji: Andrzej, Jakub, o. Przemysław i Mateusz.
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

%d bloggers like this: