Pijarski Klub Seniora

PIJARSKI KLUB SENIOR

 

pksWięcej informacji na blogu:

kliknij tutaj

Spotkania odbywają się w poniedziałki, środy i piątki od godz. 15.00 do 17.30

z wyjątkiem przerw świątecznych, a w okresie wakacyjnym raz w tygodniu.

 

Od pięciu lat, przy naszej Parafii, istnieje Pijarski Klub Seniora zainicjowany przez grupę parafianek. Ma za zadanie utworzyć wspólnotę obejmującą ludzi w podeszłym wieku, którzy zechcą, oprócz codziennych swoich zajęć i dolegliwości zdrowotnych, spotkać się, w życzliwej atmosferze. Zagospodarować wspólnie wolne chwile, ofiarowując je także innym, dzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i wzajemną pomocą w wielorakich potrzebach. Inicjatywa spotkała się z życzliwą akceptacją Ojca proboszcza Wojciecha Kałafuta, który jest zawsze otwarty na potrzeby i plany parafian.

Dysponujemy sympatycznie urządzoną przez nas salą spotkań oraz pokojem na zapleczu, w którym zlokalizowana jest biblioteka. Wypożyczanie książek jest możliwe w czasie otwarcia Klubu. Księgozbiór obejmuje ponad dwa tysiące skatalogowanych książek o ciekawej tematyce dla młodzieży i starszych, od lektur szkolnych po klasyczną beletrystykę i naukowe filozoficzne i teologiczne opracowania.

Od samego początku Pijarski Klub Seniora ma opiekuna w osobie oddelegowanego kapłana. We wrześniu 2015 roku opiekunem został o. Jan Taff, wcześniej byli: o. Piotr Wiśniowski i o. Robert Kalbarczyk. Opiekun jest zawsze z nami w stałej łączności, odwiedza nas w drugie środy miesiąca dla omówienia ważnych i interesujących tematów.

Zakres zainteresowań i działań seniorów jest bardzo różnorodny. Każdy z uczestników spotkań wspiera Klub zgodnie ze swoimi możliwościami i talentami. Uczestniczący w spotkaniach dzielą się z pozostałymi swoją wiedzą i doświadczeniem. Mają możliwość korzystania z informacji i uczestnictwa w aktualnych, bezpłatnych propozycjach zajęć organizowanych w ramach warsztatów Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, czy propozycji PEFRON-u dotyczących rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

W zależności od możliwości organizacyjnych i finansowych seniorzy uczestniczą w projekcjach ciekawych filmów, zwiedzaniu wystaw i muzeów.

O godz. 15.00 rozpoczynamy spotkania Koronką do Miłosierdzia Bożego, aby następnie, przy herbacie i kawie, wypełnić czas rozmowami o aktualnych sprawach poruszanych w prasie katolickiej, śpiewem pieśni z przygotowanych śpiewników (czasem z akompaniamentem akordeonu lub gitary) oraz terapią zajęciową polegającą na wykonywaniu kartek i ozdób świątecznych, z myślą o rozprowadzeniu ich w czasie kiermaszów organizowanych przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Osiągnięte w ten sposób fundusze przeznaczamy zarówno na zakup materiałów do dalszego wykonywania prac ręcznych jak też dofinansowania aktualnych potrzeb.

W miarę możliwości zapraszamy prelegentów z ciekawymi pogadankami. Utrzymujemy stały kontakt z Siostrami Pijarkami z naszej parafii goszcząc je z różnych okazji (m.im. spotkania słowno-muzyczne o Bożym Narodzeniu, Męce Pańskiej czy wspólnych wewnętrznych uroczystościach dla złożenia sobie życzeń.

Pod okiem kwalifikowanej rehabilitantki prowadzone są w Szkole Podstawowej nr 64 zajęcia gimnastyczne dla osób starszych.

W maju, na zakończenie każdego roku działalności Klubu Seniora. uczestniczymy w dziękczynnej pielgrzymce: w 2016 roku do Centrum św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, w 2017 do klasztoru Ojców Benedyktynów w Tyńcu, w 2018 do Sanktuarium MB Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego w Czernej.

Wszystkie osoby starsze, chętne do włączenia się w działalność naszej wspólnoty serdecznie zapraszamy. Uczestnictwo jest bezpłatne a chętni mile widziani.

%d bloggers like this: